Myśl dnia

Czas mija szybko. Słowa nie zaprowadzą nas do nieba, ale dobre uczynki.

Św. Maria Dominika Mazzarello

5.05.2011

RADOSNY MAJ … RAZEM Z MARYJĄ



Matko Chrystusowa
módl się za nami..   
Matko najczystsza, Matko dobrej rady
módl się za nami.. 
 Panno wierna, Stolico mądrości, 
módl się za nami.  
Przyczyno naszej radościRóżo duchowna, 
módl się za nami. 
Uzdrowienie chorych, Ucieczko grzesznych,
módl się za nami.  
Wspomożenie wiernych,
Królowo Aniołów, módl się za nami.  
Królowo wszystkich Świętych,
Królowo różańca świętego, módl się za nami. Królowo pokoju,
Królowo Polski, módl się za nami.

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne „majówki” - nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.

ZAPRASZAMY DZIECI I WSZYSTKICH CZCICIELI MATKI BOŻEJ NA NABOŻEŃSTWA MAJOWE. 
W naszym kościele parafialnym odbywają się one po Mszy św. o godz. 18.00.
Dodatkowo nabożeństwa dla dzieci, także z opiekunami odbywają się na placu przedszkolnym u SS. Salezjanek lub w razie niepogody w kaplicy. – od poniedziałku do piątku o godz. 17.30. To 15 min. wspólnej modlitwy i 15 min radosnej zabawy… przyjdź spojrzeć w oczy Maryi i wyśpiewać jej miłość.
 
OGŁASZAMY KONKURS plastyczny- namaluj portret Maryi lub projekt kapliczki albo groty Maryjnej. Na prace czekamy do 23 maja, najpiękniejsze zostaną nagrodzone w dniu 24 maja.

W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu.
Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju Mariologii.
W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie "Królowo Polskiej Korony", przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".